Spektakl wpisuje się w narodowe obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, tym samy znajdujemy się w Programie Wieloletnim „Niepodległa dla wszystkich”.

SPEKTAKL „123”
Scenariusz i reżyseria: Jakub Zydlewski
Ruch: Bartłomiej Zdeb
Kostiumy: Julia Winter, Bartłomiej Zdeb, Jakub Zydlewski
Wsparcie merytoryczne: Kamil Zydlewski
Konsultacje: Justyna Majchrowicz (taniec), Monika Gigier (śpiew)
Opracowanie graficzne: Julia Winter
Obsada: Olga Rudek, Katarzyna Ratasiewicz, Maciej Nastalski,
Jan Dudek, Bartłomiej Zdeb, Jakub Zydlewski
Czas trwania spektaklu: 45 minut bez przerwy
Premiera: 10. listopada 2018 roku, Muzeum Narodowe w Krakowie
 
Rodacy!
Stajemy dziś do niepodległościowego apelu pamięci, aby uczcić wszystkich którzy walczyli o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.
Wzywam z odległych czasów kosynierów generała Tadeusza Kościuszki, żołnierzy Legionów Polskich, polskich generałów: Jana Henryka Dąbrowskiego i wiarusów księga Józefa Poniatowskiego, przywołuję żołnierzy Powstania Listopadowego i Powstańców Styczniowych.
Stańcie do apelu!
Cześć i chwała bohaterom!

 

Scenariusz plenerowego widowiska pod tytułem „123”(sto dwadzieścia trzy) inspirowany jest historią okresu zaborów Rzeczpospolitej Polskiej – wybitnymi postaciami i dowódcami, wydarzeniami przełomowymi i dokonaniami rodaków podczas okupacji ziemi ojczystej.

 

 

Historia rozpoczyna się w warszawskiej kamienicy w trakcie Powstania Warszawskiego. Główny bohater ginie z rąk nieprzyjaciela. W tym momencie zaczynamy opowieść. Opowieść o wędrówce po odległych kartach historii, metafizycznej podróży bohatera, Polaka szukającego wiary przodków, prawdziwej miłości, męskiej tożsamości oraz miejsca w służbie ojczyźnie. Staniemy oko w oko z legendarną formacją bitewną – husarią, spotkamy kosynierów Tadeusza Kościuszki i maszerujących żołnierzy Legionów Polskich. Przeżyjemy krzepiące spotkanie z pocztem bohaterów polskich, doświadczymy radosnych chwil tańcząc do mazurka D-dur kompozycji Fryderyka Chopina i wspólnie śpiewając ludową „Lipkę”. Przygoda, której doświadczy bohater to także Twoja i moja przygoda, przygoda do korzeni, do źródeł, do tęsknoty za ideałem.

 

Żonglerka płonącymi rekwizytami, tango na szczudłach, żywe instrumenty perkusyjne, pieśń śpiewana przez aktorów, latające duchy oraz efekty pirotechniczne to tylko próbka nietuzinkowych elementów widowiska. Aktorzy przeniosą Widza w odległy świat wydarzeń historycznych oraz zadziwią nieskrępowaną formą: akrobatyką, wielkimi lalkami, pantomimą, tańcem ognia. Smaku całości dodaje wyjątkowa oprawa świetlna i wizualizacja przestrzenna. „123” to okazja do podziania umiejętności szczudlarskich i ekwilibrystycznych aktorów, pięknej muzyki kompozycji Jacaszka, niejednoznacznych rekwizytów oraz pięknych kostiumów teatralnych. Widowisko komunikuje językiem i formą teatru ulicznego, tworząc kreacje uniwersalną, zachwycającą pokolenia.
Spektakl promuje wartości pozytywnej dumy narodowej i wspiera ducha patriotyzmu.

Opracowanie graficzne spektaklu oraz plakat wykonała: Julia Winter

Fotografie z premiery spektaklu w Krakowie wykonali: Mateusz Szczypiński oraz Mirosław Żak

 
 
Top
Seo Wizard powered by http://seo.uk.net
error: Content is protected !!